Home  //  HAKKIMIZDA  //  Basında Biz  //  Zaman Gazetesi Online


 Ayvalık sahillerinde bulunan kızıl mercanların Türkiye'nin tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğu vurgulanıyor. Dalış eğitmeni Kemal Çalışkan, yörenin tanıtımı ile yurtiçinden ve dışından çok sayıda dalgıcın bölgeye gelmeye başladığını söyledi.

Bir benzeri sadece İtalya'nın Portofino şehri açıklarında bulunan kızıl mercanlar, yabancı dalgıçların büyük ilgisini çekiyor. Avrupa dergileri tarafından da kapak konusu yapılan Ayvalık'ın kızıl mercanları, dünyanın en zengin mercanlarına sahip Kızıldeniz'e de rakip olmaya hazırlanıyor.

Dünyada sadece İtalya'nın Portofino kenti ve Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarında bulunduğu öğrenilen, kırmızı mercanların, sualtının büyülü dünyasını tanımaya çalışan dalgıçların yoğun ilgisini çektiği bildirildi. Ayvalık'ın sualtı zenginlikleri hakkında açıklamalarda bulunan dalış eğitmeni Kemal Çalışkan, son yıllarda yerli ve yabancı dalgıçların ilçeye büyük rağbet gösterdiğini söyledi. Çalışkan, Ayvalık'ın sualtı zenginliklerinin en önemlisinin kızıl mercanlar olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Kırmızı mercan dediğimiz aslında 'Gorgonia' denilen güzel hayvanların oluşturduğu bir orman. Bunlara herkes 'bitki' diyor; ama gerçekte canlı bir varlık. Sularının temizliği, plankton dereceleri, ısısı ve akıntıların bol olması nedeniyle kızıl mercanlar Ayvalık'ı mesken tuttu. Bu mercanlar, ülkemizde sadece Ayvalık'ta bulunuyor. Bunun dışında aynı türden mercanlar, İtalya'nın Portofino kenti açıklarında var."

Her yıl çok sayıda dalgıcı ağırlayan Kızıldeniz'de bile aynı türden mercanlara rastlanmadığını ifade eden Çalışkan, bu durumun Ayvalık'ı hem Türkiye hem de dünyada iyi bir noktaya çıkardığını vurguladı. Çalışkan, kızıl mercanlara özellikle yabancıların ilgisinin yoğun olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Yabancıların ilgisi tabii ki bizim bu mercanları dünyaya tanıtmamızla başladı. Ayvalık'ın, bu tür mercanlara ev sahipliği yaparak Kızıldeniz'e rakip olduğunu anlattık. Bunu fotoğraflarımızla, video görüntülerimizle ispatladık. Bunun sonucunda, Avrupa'nın en önemli dergileri Ayvalık'ı haber yaptı. Böylece, yurtiçinden ve yurtdışından dalgıçlar mercanları görmek için Ayvalık'a gelmeye başladı." Kemal Çalışkan, Ayvalık açıklarının sahip olduğu diğer canlı türleriyle de makro sualtı fotoğrafları için eşsiz bir mekan olduğunu sözlerine ekledi.

Ayvalık, aa

Yukarı Çık